Net Haber

02 Temmuz 2016

Sitenize Ekleyin : :  
YAŞAM
   31.03.2011 11:01       0 Yorum    

Kaçak yapılara af mı geliyor?

Untitled document

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Olası Marmara depremine önlem için kaçak yapılara da güçlendirme hakkı verileceğini belirtti.

Kaçak ve ruhsatsız binalara da deprem güçlendirme çalışmaları yapılabilmesi için yeni bir çalışma başlatıldı.

MECLİSE GÖTÜRECEĞİZ
Kaçak binalar ruhsatları olmadığı için güçlendirilemediğini söyleyen Topbaş, "Bununla ilgili af sayılmayacak bir kullanım belgesi verilmesi için çalışmalar yapıyoruz. Bunu Meclise kanun tasarısı olarak teklif edeceğiz. İstanbul’da 1 milyon 600 bin binanın yüzde 60-70’inde imara aykırı durumlar yaşanıyor. Bu binaların bir kısmı kendi parsellerinde ve ruhsatlı olarak inşa edilmiş ama daha sonra imara aykırı eklemeler yapılıyor. O zaman da güçlendirme için ruhsat alınamıyor. Ama bu binalarda insanlar oturmaya devam ediyor." dedi. Kaçak binalara geçici kullanım belgesi verilmesi için hazırlıklıkların yapıldığını belirten Topbaş, "Buradaki mevcut yapıların ekonomik ömürleri bitene kadar, vatandaşların kullanmakta olduğu yapılara bir geçici kullanım izni vermek ve iskan harcının belli bir kısmını almak suretiyle, bu yapıları kullanım belgeli hale getirmek ve böylece yapılarında güçlendirme yapmak isteyenler rahatlıkla belge, ruhsat alabilecekler." dedi.

İŞYERLERİ DE DAHİL OLACAK
Ruhsatsız iş yerleri de böylece çalışma ruhsatı alabilecek. Bina ekonomik ömrünü bitirdiğinde yeniden yapılmak istendiğinde, mevcut plandaki imar neyse onu yapabilecek. Kaçak katı ve her türlü ilave yapmış olanlar ile farklı şekilde konumlandırılmış binalar için de bu uygulama düşünülebilir.

SADECE İSTANBUL İÇİN DEĞİL
Bu konunun örtülü af olarak değerlendirilmesi yanlış oalcağını söyleyen Topbaş, "Bu binalar arasında deprem riski taşıyan bir çok bina var. Vatandaş binasını güçlendirmek istiyor, belediye hiçbir şekilde buna ruhsat veremez. Çünkü belediyenin kayıtlarında bu binaların imara aykırılıkları var. Bu kanun tasarısı bütün Türkiye için geçerli olabilir. Bu İstanbul’a özel olmaz. Buna siyasilerimiz ne der, partilerimiz nasıl bakar bilemiyorum. Bir teknik adam olarak ben bu tasarının doğru olduğunu düşünüyorum. Başka türlü riskli binayı güçlendirip, kullanıma devam ettiremezsiniz. Ya diyeceksiniz ki yık binanı imara uygun yap, veya riskine kendin katlan." dedi.

Kadir Topbaş    Kaçak Affı    Gecekondu Affı   


Bu Videoyu Paylaş :